DOGAĐAJI U SIJEČNJU 2023.
- ISM indeks menadžera nabavke u proizvodnji u SAD-u (prosinac) (4. siječanj u 15:00 GMT)
Indeks poslovne aktivnosti u proizvodnom sektoru za studeni bio je 49. Tržišta su očekivala 48.5 u prosincu.
Mogući utjecaj: volatilnost američkog dolara, zlata i američkih dionica
- Stopa nezaposlenosti u SAD i broj zaposlenih u nepoljoprivrednom sektoru (NFP) (prosinac) (6. siječnja u 13:30 GMT)
Stopa nezaposlenosti je u studenom bila 3.7%. Očekuje se da će u prosincu porasti na 3,8%. Očekuje se da će se broj zaposlenih u nepoljoprivrednom sektoru u prosincu smanjiti na 250.000, što je manje od 263.000 u studenom.
Mogući utjecaj: Volatilnost američkog dolara, zlata i američkih dionica
- Politika nulte tolerancije prema Covidu u Kini se završava (8. siječnja)
Kina će ukinuti svoju karantensku politiku za putnike koji ulaze u zemlju 8. siječnja. Vlasti više neće biti prisiljene stavljati pacijente i njihove najmilije u karantenu i zatvarati regije
Mogući utjecaj: volatilna roba, dionice turističkih tvrtki
- Podaci o inflaciji u SAD (studeni) (10. siječanj u 13:30 GMT)
Bazni CPI (isključujući hranu i energente) u studenom je iznosio 6.0% godišnje. Očekuje se da će osnovni indeks potrošačkih cijena u prosincu pasti na 5,9% u odnosu na prethodnu godinu. Indeks potrošačkih cijena za studeni iznosio je 7,1% u odnosu na prethodnu godinu, a predviđa se da će u prosincu pasti na 7,0% u odnosu na prethodnu godinu.
Mogući utjecaj: Volatilnost američkog dolara, zlata i američkih dionica
- Svjetski ekonomski forum: Davos (16 - 23. siječnja)
Svjetski čelnici okupit će se kako bi razgovarali o ekonomskim, političkim, financijskim i socijalnim pitanjima na godišnjem sastanku WEF-a. Bilateralni sastanci se održavaju na marginama glavnog sastanka.
Mogući utjecaj: Potencijalno mnoštvo instrumenata, uključujući robu, valutne parove, dionice i metale
- Maloprodaja u SAD (prosinac) (18. siječnja u 13:30 GMT)
Maloprodaja je u studenom pala za 0,6 posto na mjesečnoj razini. Očekuje se da će maloprodaja u prosincu porasti za 0,3% na mjesečnoj razini.
Mogući utjecaj: Volatilnost američkog dolara, zlata i američkih dionica
- Sastanak Banke Japana (18. siječnja u 03:00 GMT)
Banka Japana održat će sastanak na kojem će odrediti svoje kamatne stope. Trenutna stopa iznosi -0,10% i očekuje se da će ostati na istoj razini.
Mogući utjecaj: Volatilnost japanskog jena
- Sastanak Banke Kanade (25. siječnja u 15:00 GMT)
Banka Kanade održat će sastanak radi utvrđivanja kamatnih stopa. Trenutno su 4,25%. Prognoza je da će stopa ostati ravna na 4,25%, ali neki analitičari kažu da bi stope mogle porasti za 25 baznih bodova.
Mogući utjecaj: volatilan kanadski dolar i kanadske dionice
- BDP Sjedinjenih Država, prvo čitanje (4. tromjesečje) (26. siječnja u 13:30 GMT)
Konačno izvješće o američkom BDP-u za 3. tromjesečje iznosilo je 3,2%. Inicijalni podaci o američkom BDP-u za 4. tromjesečje očekuju se 26. siječnja, a predviđa se da će iznositi 1,2% u odnosu na prethodno tromjesečje.
Mogući utjecaj: Volatilnost američkog dolara, zlata i američkih dionica
- Sezona financijskog izvještavanja (siječanj)
Sezona financijskog izvještavanja za 4. tromjesečje započinje sredinom siječnja, a prve će izvijestiti banke. Tvrtke koje će objaviti svoje rezultate u siječnju su Taiwan Semiconductor, Bank of America, Wells Fargo, JPMorgan Chase, Citigroup, Morgan Stanley, Goldman Sachs, United Airlines, Netflix, American Airlines, General Electric, Johnson & Johnson, Microsoft, IBM, Intel, Las Vegas Sands, Tesla, Apple, Caterpillar, McDonalds, Chevron, Exxon Mobil, Pfizer, Spotify i General Motors.
- Stalne napetosti između Sjedinjenih Država, Rusije, Europe i Ukrajine (siječanj)
Rat u Ukrajini traje već deseti mjesec. Nema naznaka da će rat uskoro završiti. Zapadne sankcije i financijska potpora Ukrajini ne slabe. Zapad i dalje šalje sve snažnije oružje u Ukrajinu. Rusija ne pokazuje znakove povlačenja. Ukrajina je nedavno rekla da se nema o čemu raspravljati dok se Rusija ne povuče sa svih okupiranih teritorija, uključujući Krim. Rusija je odgovorila da to nema šanse i da su te regije sada dio Rusije.
Mogući utjecaj: volatilan američki dolar, prirodni plin, pšenica, ruska rublja, zlato, nafta, paladij i američke dionice.