- Indeks poslovne aktivnosti u proizvodnom sektoru u SAD-u (lipanj) (3. srpnja u 15:00 GMT+1)
Svibanjski indeks poslovne aktivnosti u proizvodnom sektoru u SAD-a iznosio je 46,9. Tržišta su očekivala 47.2 u lipnju.
Mogući utjecaj: volatilan američki dolar, zlato i dionice u SAD-u
- Odluka o kamatnoj stopi Rezervne banke Australije (4. srpnja u 03:30 GMT+1)
RBA će održati sastanak kako bi donijela odluku o kamatnim stopama. Trenutna stopa je 4.1%.
Mogući utjecaj: volatilan australski dolar
- Stopa nezaposlenosti u SAD-u i broj zaposlenih u nepoljoprivrednom sektoru (NFP) (lipanj) (7. srpnja u 13:30 GMT+1)
Stopa nezaposlenosti u svibnju iznosila je 3,7%. Očekuje se da će u lipnju ostati na 3,7%. Očekuje se da će se broj zaposlenih u nepoljoprivrednom sektoru u lipnju smanjiti na 200.000, što je manje od svibanjske brojke od 339.000.
Mogući utjecaj: volatilan američki dolar, zlato i dionice u SAD-u
- Sastanak Banke Kanade (12. srpnja u 15: 00 GMT+1)
Banka Kanade održat će sastanak radi utvrđivanja kamatnih stopa. Trenutno su na 4,75%. Trenutna prognoza je da bi stopa u lipnju mogla biti podignuta za 25 baznih bodova.
Mogući utjecaj: volatilan kanadski dolar i kanadske dionice
- Podaci o inflaciji u SAD-u (lipanj) (12. srpnja u 13:30 GMT+1)
Osnovni indeks potrošačkih cijena (isključujući hranu i energente) u svibnju je iznosio 5.3%. Očekuje se da će osnovni indeks potrošačkih cijena u lipnju pasti na 5,0% na godišnjoj razini. Osnovni indeks potrošačkih cijena za svibanj iznosio je 4,0% na godišnjoj razini, a predviđa se pad na 3,6% na godišnjoj razini u lipnju.
Mogući utjecaj: volatilan američki dolar, zlato i dionice u SAD-u
- Maloprodaja u SAD (lipanj) (15. lipanj u 13:30 GMT + 1)
Maloprodaja je u svibnju pala na 0,2% na mjesečnoj razini. Očekuje se da će maloprodaja u lipnju porasti za 0,3% na mjesečnoj razini.
Mogući utjecaj: volatilan američki dolar, zlato i dionice u SAD-u
- Sastanak FED-a i konferencija za novinare (26. srpnja u 19:00 GMT i 19:30 GMT+1)
Federalni Odbor za otvoreno tržište FED-a završit će svoj 2-dnevni sastanak kako na kojem će donijeti odluku o kamatnim stopama. Trenutna stopa iznosi 5,25% nakon što je banka zamrznula kamatne stope u lipnju. Većina analitičara očekuje povećanje od 25 baznih bodova na 5,50% ovog mjeseca.
Mogući utjecaj: volatilan američki dolar, roba i dionice u SAD-u
- Sastanak Europske središnje banke (27. srpnja u 13:15 GMT+1)
Europska središnja banka sastat će se kako bi razgovarala o kamatnim stopama. Trenutno su 4,00%, a predviđa se povećanje na 4,25%.
Mogući utjecaj: volatilnost eura i europskih dionica
- Sastanak Banke Japana (28. srpnja u 03:00 GMT+1)
Banka Japana održat će sastanak na kojem će odrediti svoje kamatne stope. Trenutna stopa iznosi -0,10% i očekuje se da će ostati na istoj razini.
Mogući utjecaj: Volatilnost japanskog jena
- BDP Sjedinjenih Država, konačni podaci (1. kvartal) (27. srpnja u 13:30 GMT+1)
Očekuje se da će preliminarni podaci o BDP-u Sjedinjenih Država za 2. tromjesečje iznositi 1,6%. Konačni BDP za 1. tromjesečje iznosio je 2,0%.
Mogući utjecaj: volatilan američki dolar, zlato i dionice u SAD-u
- Sezona financijskog izvještavanja (srpanj)
Prvi podaci o zaradi za 2. tromjesečje bit će objavljeni oko sredine srpnja. Općenito, velike banke su prve koje će izvijestiti, uključujući Citigroup, JP Morgan, Wells Fargo, Bank of America i Morgan Stanley. Slijede ih sve najveće tehnološke tvrtke, uključujući Microsoft, Amazon, Meta i Apple.
Mogući utjecaj: volatilnost američkih dionica
- Kontinuirane napetosti između Sjedinjenih Država, Rusije, Europe i Ukrajine (srpanj) i summit NATO-a (11-12. srpnja, Litva)
Rat u Ukrajini se nastavlja i nema znakova mira. Ukrajina je navodno započela svoju dugo očekivanu protuofenzivu. Na summitu NATO-a Ukrajina će biti na čelu dnevnog reda.
Mogući utjecaj: volatilan američki dolar, prirodni plin, pšenica, ruska rublja, zlato, nafta, paladij i američke dionice.